Now Reading
Aparițiile editoriale de gen din Franța, aprilie 2021

Aparițiile editoriale de gen din Franța, aprilie 2021

Cărți SF care vor apărea în Franța, aprilie 2021

Aceasta este o listă (ne-exhaustivă!) a aparițiilor de gen în limba franceză în luna aprilie 2021.Ca de obicei, nu am fi putut realiza această listă fără ajutorul prietenului francez Christian B.

Formatul este: „Editura; Autorul – titlul în franceză (volumul din serie) (titlul în limba originalului, anul apariției ediției originale)”

 

Actes Sud Babel; Carlos Ruiz Zafón – Le Palais de Minuit (Le prince de la brume 2) (El Palacio de la medianoche, 1994)

ActuSF Bad Wolf; Jean-Laurent Del Socorro – Du roi je serai l’assassin (2021)

ActuSF Collector; Fabien Clavel – Feuillets de cuivre (2015)

ActuSF Les Trois Souhaits; Fabien Clavel – Les Héritiers (2021)

ActuSF Hélios; Ben H. Winters – Underground Airlines (Underground Airlines, 2016)

ActuSF Les Trois Souhaits; Jean-Laurent Del Socorro – Royaume de vent et de colères (2015)

ActuSF NAOS; David S. Khara – Thunder Tome 2 (2021)

ActuSF Perles d’Epice; Ben H. Winters – Golden State (Golden State, 2019)

ActuSF Quand est-ce qu’on lit ?; Nicolas Le Breton – Une lampe mystérieuse (La Lampe des Siècles 1) (2021)

ActuSF Quand est-ce qu’on lit ?; Gaëlle Giroulet – Le Masque romain (La Lampe des Siècles 2) (2021)

Albin Michel Imaginaire; Robert Jackson Bennett – Les Maîtres enlumineurs (The Founders 1: Foundryside, 2018)

Alire Poche; Marie Bilodeau – Le Sang de Mirial (Mirial 1) (Destiny’s Blood, 2010)

Alire Poche; Marie Bilodeau – La Chute de Mirial (Mirial 2) (Destiny 2: Destiny’s Fall, 2012)

Alire Poche; Marie Bilodeau – La Guerre de Mirial (Mirial 3) (Destiny 3: Destiny’s War, 2014)

Au Diable Vauvert; Octavia E. Butler – Liens de sang (Kindred, 1979)

Bayard Jeunesse; Ellen Goodlett – Rise (Rule 2) (Rise, 2019)

Bayard Jeunesse; Patrick Carman – Engrenages (Skeleton Creek 2) (Skeleton Creek 2: Ghost In The Machine, 2009)

Bayard Jeunesse Poche; Paul van Loon – Le Manuscrit maléfique (Le Bus de l’horreur 4) (De griezelbus 4, 1996)

Bayard Jeunesse Poche; Charles Gilman – Professeur Gargouille (Le collège Lovecraft 1) (Tales from Lovecraft Middle School 1: Professor Gargoyle, 2012)

Bayard Jeunesse Poche; Charles Gilman – Les Soeurs Serpents (Le Collège Lovecraft 2) (Tales from Lovecraft Middle School 2: The Slither Sisters, 2013)

Bayard Jeunesse Poche; Marie-Hélène Delval – Au fond du puits (Les Traqueurs de cauchemars 7) (2020)

Bayard Jeunesse Poche – Chair de Poule 36; R.L. Stine – Jeux de monstres (Chair de Poule 36) (Goosebumps 43: The Beast from the East, 1996)

Bayard Jeunesse Poche – Chair de Poule; R.L. Stine – Le Reptilien d’Oz (Chair de Poule / Monsterland 10) (Goosebumps Most Wanted 10: Lizard of Oz, 2016)

Black Library France Warhammer 40 000; Sandy Mitchell – La Der des Ders de Cain (Ciaphas Cain 6) (Cain’s Last Stand, 2008)

Black Library France Warhammer 40 000; Andy Clark – Le Portail des ossements (L’Aube de feu 2) (Dawn of Fire 2: The Gate of Bones, 2021)

Black Library France Warhammer 40 000; Collectif – Héraults du siège (L’Hérésie d’Horus 52) (The Horus Heresy 52:  Heralds of the Siege, 2018)

Black Library France Warhammer Chronicles; William King – Gotrek et Felix (Omnibus II)    (Gotrek & Felix: The Second Omnibus, 2006) (Tueur de dragons (Gotrek and Felix 4: Dragonslayer, 2000) + Tueur de monstres (Gotrek and Felix 5: Beastslayer, 2001) + Tueur de vampires (Gotrek and Felix 6: Vampireslayer, 2001))

Black Library France Warhammer Adventures; Cavan Scott – La Peste de Nurglings (Les Galaxies distordues 5) (Warped Galaxies 5: Plague of the Nurglings, 2021)

Black Library France Warhammer Adventures; Tom Huddleston – La Forteresse des fantômes (Realm Quest 5: Fortress of Ghosts, 2021)

Bragelonne; Paul Béorn – Les Deux Royaumes (Calame 2) (2017)

Bragelonne; Bradley P. Beaulieu – Sous les branches d’adicharas (Sharakhaï 4) (The Song of Shattered Sands 4: Beneath the Twisted Trees, 2019)

Bragelonne; Jenn Lyons – Le Nom de toutes choses (Le Choeur des Dragons 2) (A Chorus of Dragons / Godslayer Cycle 2: The Name of All Things, 2019)

Bragelonne Historique; Maurice Druon – Alexandre le Grand ( ??)

Bragelonne Les Grands Anciens; H. P. Lovecraft – Le Cauchemar d’Innsmouth (The Shadow Over Innsmouth, 1936)

Bragelonne Les Grands Anciens; H. P. Lovecraft – Les Montagnes de la démence (At the Mountains of Madness, 1936)

Bragelonne Poche; Robert Jordan – Le Chemin des dagues 1 (La roue du temps 8-1) (Wheel of Time 8: The Path of Daggers, 1998)

Bragelonne Poche; Robert Jordan – Le Chemin des dagues 2 (La roue du temps 8-2) (Wheel of Time 8: The Path of Daggers, 1998)

Denoël Lunes d’Encre; Gareth L. Powell – L’Armada de marbre (Fleet of Knives, 2019)

Didier Jeunesse; Cassandre Lambert – L’Antidote mortel

Gallimard Folio SF; Lionel Davoust – Le Verrou du fleuve (Les Dieux sauvages 2) (2018)

Gallimard Folio SF; Manon Fargetton – Dix jours avant la fin du monde (2018)

Gallimard Folio SF; Chris Vuklisevic – Derniers jours d’un monde oublié (2021)

Gallimard Jeunesse; Tui T. Sutherland – Le Souffle du mal (Les Royaumes de Feu 13) (Wings of Fire 13: The Poison Jungle, 2019)

Gallimard Jeunesse Folio Junior 1553; Guillaume Prévost – Le Cercle d’or (Le livre du Temps 3) (2008)

Gulf Stream; Charlotte Bousquet – Les Descendants (Les Enfants des Saules 1) (2021)

J’ai Lu; Samantha Shannon – Le Prieuré de l’Oranger 2 ( 1-2) (The Priory of the Orange Tree, 2019)

J’ai Lu; Jack Vance – Nouvelles Tome 2 (2019)

J’ai Lu; John Lang – Les Veilleurs de Glargh (Le Donjon de Naheulbeuk 5) (2019)

J’ai Lu Librio;  Chrétien de Troyes – Lancelot ou le chevalier de la charrette (1180 ?)

J’ai Lu Nouveaux Millénaires; Clifford D. Simak – Au carrefour des étoiles (Way Station, 1963)

L’Atalante La Dentelle du Cygne; Régis Goddyn – Le Sang des 7 rois Prélude I (Le Sang des 7 rois 8) (2021)

L’Atalante Poche; Régis Goddyn – Le Sang des 7 rois Livre sept (Le Sang des 7 rois 7) (2016)

Le Bélial’ Une heure-lumière 29; Priya Sharma – Ormeshadow (Ormeshadow, 2019)

Le Livre de Poche; Gérald Bronner – Comment je suis devenu super héros (2007)

Le Livre de Poche Imaginaire; Sylvain Neuvel – L’Examen (The Test, 2019)

Le Livre de Poche Imaginaire; Jon Skovron – Blood & Tempest (L’Empire des Tempêtes 3) (Empire of Storms 3: Blood and Tempest, 2017)

Le Livre de Poche Imaginaire; Dacre Stoker &  J.D. Barker – Dracula – Les Origines (Dracul, 2018)

Le Livre de Poche Jeunesse; David Moitet – L’Ombre blanche (Les mondes de l’Alliance 1) (2014)

Leha; Olivier Martinelli – L’Enfant Guerre (Le Livre des Purs 2)

Leha; Jean-Luc Marcastel – Malepeste (Thair 2)

Les Moutons Electriques Hélios; Alex Nikolavitch – L’Île de Peter (2017)

Milady Poche; Rebecca Zanetti – Jordan (Dark Protectors 4) (Dark Protectors 4: Consumed, 2012)

Milady Poche; Jackie May – Lui, blond et paumé (Shayne Davies 2) (Shayne Davies 2: Magic in Those Eyes, 2019)

Mnémos Hélios; Larry Niven – L’Anneau-Monde (L’Anneau-Monde 1) (Ringworld, 1970)

Mnémos Icares; Auriane Velten – After (2021)

Mnémos Intégrales; Gérard Klein – Espace-Temps K (contient – Le Gambit des étoiles (1958) + Les Seigneurs de la guerre (1971) + Les Tueurs de temps (1965) + Le Sceptre du hasard (1968) + Le Temps n’a pas d’odeur (1963) + Le Rêve des forêts (La Saga d’Argyre 1) (1960-1987) + Les Voiliers du soleil (La Saga d’Argyre 2) (1961-1987) + Le Long voyage (La Saga d’Argyre 3) (1964-1988)

Plume Blanche Plume d’Argent; Tiphs – Allunia

Pocket Classiques 6019; Edgar Allan Poe – Histoires extraordinaires (Tales of the Grotesque and Arabesque, 1840)

Pocket SF; Dan Simmons – Le Styx coule à l’envers (1997)

Pocket SF; Dan Simmons – L’Homme nu (The Hollow Man, 1992)

Pocket SF 7299; Michel Robert – L’Agent des Ombres Intégrale 2 (Hors-destin (2007) + Belle de mort (2007)

Pocket Star Wars 179; Claudia Gray – En pleines ténèbres (Star Wars – Haute République ) (Star Wars The High Republic: Into the Dark, 2021)

Pocket Jeunesse Grand Format GF; Vincent Villeminot – L’Île (2021)

Pocket Jeunesse Grand Format GF; Tracy Wolff – Assoiffés (The Crave 1) (Crave 1: Crave, 2020)

Pocket Jeunesse Grand Format GF; Heather Fawcett – Ambre et les dragons de glace (Ember and the Ice Dragons, 2019)

Pocket Jeunesse Poche 3391; Brenda Drake – La Briseuse d’illusions (Library Jumpers 3) (Library Jumpers 3: Assassin of Truths, 2018)

Pocket Jeunesse Poche 3401; Richard Paul Evans – Tornade de feu (Le Cercle des 17 5) (Michael Vey 5: Storm of Lightning, 2015)

Pulp Factory; Jean Bury – Kraken Krak

Rageot; Holly Black – Le Roi maléfique ( 2) (Folk of the Air 2: The Wicked King, 2019)

Rivière Blanche 2198; X.M. Fleury – Oublier les étoiles (2021)

Rivière Blanche N144; Micky Papoz – Que le Diable les emporte ! (2021)

UGE 10-18 5656; George Orwell – La Ferme des animaux (Animal Farm, 1945)

Zulma; Marcel Theroux – Au nord du monde (Far North, 2009)

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

© 2021 Revista SFF Gazeta SF. All Rights Reserved.

Scroll To Top