Now Reading
Aparițiile editoriale de gen din Franța, ian-feb 2021

Aparițiile editoriale de gen din Franța, ian-feb 2021

Aparițiile editoriale de gen din Franța

Europa a fost dintotdeauna o mare putere în SF ul mondial iar Franța ocupă un loc fruntaș, nu degeaba, pe plan mondial, literatura de limbă franceză este a doua cea mai tradusă.

Edituri în Franța sînt cam 10.000 de toate, din care „casele mari”, circa 20 de editori, ce au în portofoliu mai mult de 5.000 de titluri fiecare. Mai există apoi „mici structuri editoriale” – aproximativ 5.000 de edituri cu mai puțin de 10 titluri fiecare.

Cum există mulți francofili în România considerăm că un calendar al aparițiilor SFF în limba franceză le-ar fi folositor.

Rubrica este realizată cu sprijinul amicului Christian de la BD FI, inegalabil în a afla chiar și despre aparițiile „surpriză” ale editurilor din Hexagon, cele anunțate doar cu cîteva zile înainte…

Acestea sînt aparițiile SFF în luna ianuarie 2021 în Franța, cu formatul „Editura, Autorul, titlul în franceză și titlul original cu anul apariției.

 

IANUARIE

Actes Sud Babel 1725, Cixin Liu: La Mort Immortelle (Death’s End, 2010/2016)

Actes Sud Babel 1726, Hugh Howey: Outresable (Sand, 2014)

Actes Sud Exofictions , James S.A. Corey: La Colère de Tiamath (The Expanse 8) (The Expanse 8:  Tiamat’s Wrath, 2019)

 

ActuSF Hélios, Nancy Kress: Les Hommes dénaturés (Maximum Light, 1998)

ActuSF NAOS , Célia Flaux: Anergique (2021)

ActuSF Trois souhaits, Estelle Faye: Un reflet de lune (2021)

 

Albin Michel Imaginaire , Adam-Troy Castro: Emissaires des morts (2021) (Emissaires des morts (Andrea Cort 1:  Emissaries from the Dead, 2008) + Nouvelles)

 

Alter Real, J.C. Daniels: Le Chant de la lame (Kit Colbana 1) (Colbana Files 1:  Blade Song, 2012)

Alter Real, Gaya Tameron: Is Tarlah (2021)

 

Bayard Jeunesse, Janine Wilk: La Malédiction des bannis

Bayard Jeunesse, Nathalie Somers: Sauvetage au Moyen-Âge (La Boutique extraordinaire de Nicodème 2)

Bayard Jeunesse Poche, Evelyne Brisou-Pellen: La forteresse de l’oubli (Le Manoir – L’exil 5)

Bayard Jeunesse Poche, R.L. Stine: Abominables bonshommes de neige (Chair de Poule 44) (Goosebumps 51:  Beware the Snowman, 1997) (rééd)

 

Black Library, Will McDermott: Noces à bout portant (Kal Jerico 3:  Lasgun Wedding, 2007)

Black Library, Gav Thorpe: 13ème Légion (Les Têtes brûlées 1) (Last Chancers 1:  13th Legion, 2000)

Black Library, Dan Abnett: Les Egarés 1 (Les Fantômes de Gaunt)

Black Library, Nick Kyme: Forgés par les flammes (L’Hérésie d’Horus 50) (The Horus Heresy 50:  Born of Flame, 2018)

 

Bragelonne  , Cory Doctorow: Le Grand Abandon (Walkaway, 2017)

Bragelonne  , Terry Goodkind: Coeur de glace noire (Les chroniques de Nicci 4) (Nicci Chronicles 4:  Heart of Black Ice, 2020)

Bragelonne  , Patrick McSpare: Le Testament de Charlemagne (2021)

Bragelonne Big Bang , Gabriel Katz: Le Serment de l’orage 2 (2021)

Bragelonne L’Autre , Michael Marshall: La Vie ô combien ordinaire d’Hannah Green (Hannah Green and Her Unfeasibly Mundane Existence, 2017)

Bragelonne Poche , Kim Stanley Robinson: Aurora (Aurora, 2015)

Bragelonne Poche , Bernard Cornwell: Les Seigneurs du Nord (Les Chroniques saxonnes 3) (Last Kingdom 3:  The Lords of the North, 2006)

Bragelonne Poche , Gabriel Katz: Le Serment de l’orage ( 1) (2019)

Bragelonne Poche , Terry Goodkind: La Maîtresse de la Mort (Les chroniques de Nicci 1) (Nicci Chronicles 1:  Death’s Mistress, 2017)

 

Denoël Lunes d’Encre , Adam Roberts: La Chose en soi (The Thing Itself, 2015)

 

Evidence Editions, Marie L’Or Viollet: Les Hommes de nuit (Lily of the Valley 2)

Evidence Editions, Christian Perrot: Aventures Galactiques (Agents photoniques 4)

Evidence Editions, Aurélie Swan: La Pourfendeuse d’ombre (Orami 3)

 

Gallimard Folio 6881, Marc Dugain: Transparence (2019)

Gallimard Folio SF 671, Adam Roberts: Jack Glass, l’histoire d’un meurtrier (Jack Glass, 2012)

Gallimard Folio SF 672, Elisabeth Vonarburg: Chroniques du pays des mères (1992)

Gallimard Folio SF 670, Ernest Callenbach: Ecotopia (Ecotopia, 1975)

Gallimard Folio SF 492, Patrick Ness: La Voix du couteau (Le Chaos en marche 1) (Chaos Walking 1:  The Knife of Never Letting Go, 2008)

 

Gallimard Jeunesse , J.K. Rowling: Harry Potter et la coupe de feu (Harry Potter 4) (Harry Potter and the Goblet of Fire, 2000) x 4

Gallimard Jeunesse , Patrick Ness: La Voix du couteau (Le Chaos en marche 1) (Chaos Walking 1:  The Knife of Never Letting Go, 2008)

Gallimard Jeunesse Folio Junior 1899, Cornelia Funke: Cavalier du dragon (Cavalier du dragon 1) (Drachenreiter, 1997)

Gallimard Jeunesse Folio Junior 1898, Anne Laure Bondoux: La Survie (La Tribu de Vasco 3) (, 2002)

Gallimard Jeunesse Pôle Fiction 5, Patrick Ness: La Voix du couteau (Le chaos en marche 1) (Chaos Walking 1:  The Knife of Never Letting Go, 2008)

Gallimard Jeunesse Pôle Fiction 171, Laini Taylor: Fille des chimères (La marque des Anges 1) (Daughter of Smoke and Bone 1:  Daughter of Smoke and Bone, 2011)

 

Garnier-Flammarion Etonnants Classiques, George Orwell: La Ferme des animaux (Animal Farm, 1945)

 

Gulf Stream, Patrick McSpare: Trinité (Totem Tom 3)

 

Hachette Jeunesse , Pedro Estrada: La Légende du Wendigo (Chroniques de Vinland 2) (Vinlandia 2: La leyenda del Wendigo, 2019)

Hachette Jeunesse , Roberto Santiago: Le Dernier Chevalier (Les aventuriers du Temps 2) (Los Forasteros del Tiempo 2: La aventura de los Balbuena y el último caballero, 2016

 

J’ai Lu 13113,  Collectif: Epées et Magie (The Book of Sword, 2017)

J’ai Lu 13110, Christian Léourier: Le Diseur de Mots (La Lyre et le Glaive 1) (2019)

J’ai Lu 13114, George R.R. Martin: Rêve de Fevre (Fevre Dream, 1983)

J’ai Lu Semi-Poche, Cassandra O’Donnell: Amberath (Rebecca Kean 7)

J’ai Lu Semi-Poche, Sally Green: Les voleurs de fumée (The Smoke Thieves, 2018)

 

La Martinière Jeunesse , P.M. Freestone: La Couronne de fumée (Shadowscent 2) (Shadowscent 2:  Crown of Smoke, 2020)

 

La Volte  , Valerio Evangelisti: Le Fantôme d’Eymerich (Nicolas Eymerich Inquisiteur 12) (Il fantasma di Eymerich, 2018)

 

L’Atalante La Dentelle du Cygne , Jamie Sawyer: Avènement (La Guerre sans fin 3) (Eternity War 3:  Dominion, 2019)

L’Atalante Poche , Régis Goddyn: Le Sang des 7 rois Livre six (2015)

 

Le Bélial’  , Poul Anderson: Le Crépuscule de la Hanse (La Hanse Galactique 5) (??, ??)

 

Le Livre de Poche  35969, Sandrine Collette: Et toujours les forêts (2020)

Le Livre de Poche Imaginaire 35984, Dennis E. Taylor: Tous ces mondes (Nous sommes Bob 3) (Bobiverse 3:  All These Worlds, 2017)

Le Livre de Poche Imaginaire 35982, Brandon Sanderson: Justicière 1 (Les archives de Roshar 3-1) (Stormlight Archive 3:  Oathbringer, 2017)

Le Livre de Poche Imaginaire 35983, Brandon Sanderson: Justicière 2 (Les archives de Roshar 3-2) (Stormlight Archive 3:  Oathbringer, 2017)

Le Livre de Poche MF , Brandon Sanderson: Rythme de guerre 1 (Les archives de Roshar 4-1) (Stormlight Archive 4:  Rhythm of War, 2020)

 

Le Livre de Poche Jeunesse , Liz Kessler: Emily et la bague maudite (Emily la sirène 3) (Emily Windsnap and the Castle in the Mist, 2006)

Le Livre de Poche Jeunesse , Salla Simukka: Soeurs de coeur (Sisterland, 2019)

Le Livre de Poche Jeunesse , Ariel Holzl: Le Complot des corbeaux (Les Sœurs Carmines 1) (2017)

Le Livre de Poche Jeunesse , George Orwell: La Ferme des animaux (Animal Farm, 1945)

Le Livre de Poche Jeunesse , Corinne de Vailly: L’Ordre de l’épée (2012)

 

Les Moutons Electriques Bibliothèque Voltaïque , Jean-Philippe Jaworski: Janua Vera (Récits du Vieux Royaume 1) (2007)

Les Moutons Electriques Bibliothèque Voltaïque , Jean-Philippe Jaworski: Gagner la guerre (Récits du Vieux Royaume 2) (2009)

Les Moutons Electriques Bibliothèque Voltaïque , Jean-Philippe Jaworski: Même pas mort (Rois du monde 1) (2013)

Les Moutons Electriques Bibliothèque Voltaïque , Jean-Philippe Jaworski: De meute à mort (Rois du monde 2-1) (2015)

Les Moutons Electriques Bibliothèque Voltaïque , Jean-Philippe Jaworski: Les Grands Arrières (Rois du monde 2-2) (2017)

Les Moutons Electriques Bibliothèque Voltaïque , Jean-Philippe Jaworski: Percer au fort (Rois du monde 3) (2019)

Les Moutons Electriques Bibliothèque Voltaïque , Jean-Philippe Jaworski: Curée chaude (Rois du monde 4) (2020)

Les Moutons Electriques Numérique , Michel Pagel: Cinéterre (1998)

Les Moutons Electriques Numérique , Dominique Warfa: Ultérieures et noires (Un imperceptible vacarme 4) (2016)

 

Livresque, Marie Kneib: L’Envol de l’héritière (L’Empire des Illusions 2)

Livresque, Clotilde Bore: Sharanna (Derrière les voiles 1)

Livresque, Nicolas Skinner: Chimera

Livresque, Nocmyst: La Tour de l’oubli (Contes des royaumes enchantés)

 

Michel Lafon  , Anne Robillard: Les ailes d’Alexanne 9

Michel Lafon Poche , Anne Robillard: Basilics (Les chevaliers d’Antarès 2) (2016)

Michel Lafon Poche , C.C. Hunter: Trois derniers soupirs (La Fille des Deux Mondes 3) (Mortician’s Daughter 3:  Three Heartbeats Away, 2019)

Michel Lafon Poche , Nicki Thornton: L’Hôtel de la dernière chance (Seth Seppi 1) (Seth Seppi Mysteries 1:  The Last Chance Hotel, 2018)

 

Milady Poche , Suzanne Wright: Le Feu sacré (Noirs Démons 6) (Dark in You 6:  Omens, 2020)

Milady Poche , Jackie May: Moi, rousse et fauchée (Shayne Davies 1) (Shayne Davies 1: The Devil to Pay, 2018)

Milady Poche , Anne Bishop: Reine des ténèbres (La Trilogie du joyau noir 3) (Black Jewels 3:  Queen of the Darkness, 2000)

Milady Poche , Rebecca Zanetti: Talen (Dark Protectors 1) (Dark Protectors 1:  Fated, 2011)

Milady Poche , Rebecca Zanetti: Dage (Dark Protectors 2) (Dark Protectors 2:  Claimed, 2011)

Milady Poche , Rebecca Zanetti: Conn (Dark Protectors 3) (Dark Protectors 3:  Hunted, 2011)

 

Mnémos Hélios, Adrien Tomas: Le Royaume éveillé (Le Chant des épines 2) (2017)

Mnémos Intégrales, Fritz Leiber: Les Chats sont éternels

Mnémos Mü, Lavie Tidhar: Aucune terre n’est promise (Unholy Land, 2018)

 

MxM, Charlie Cochet: Quand l’aube succède à la nuit (Thirds 9) (Thirds 9:  Darkest Hour Before Dawn, 2017)

MxM, Jaymin Eve & Jane Washington: Force (La Malédiction des Dieux 4) (Curse of the Gods 4:  Strength, 2018)

MxM, Noëmie Auke: Frédéric Cendrevent (L’autre côté des ombres 2)

MxM, Kim Fielding: Première Affectation (Le Bureau des affaires trans-espèces 1)

 

Nestiveqnen Fractales Fantasy , Didier Quesne: D’os et de chair (2021)

 

Plume Blanche, Morgane Rugraff: Eclipse (Lune Ardente 2)

 

Pocket  17706, Dan Simmons: L’Amour, la mort (Lovedeath, 1993)

Pocket 5983, Kim Stanley Robinson: Les 40 signes de la pluie (Forty Signs of Rain, 2004) (réimp.)

Pocket 7056, Kim Stanley Robinson: 50 degrés au-dessous de zéro (Fifty Degrees Below, 2005) (réimp.)

Pocket 7057, Kim Stanley Robinson: 60 Jours et Après (Sixty Days and Counting, 2007) (réimp.)

Pocket Classiques 18090, George Orwell: La Ferme des animaux (Animal Farm, 1945)

 

Pocket Jeunesse Poche 3189, Nathalie Stragier: Ne dites jamais jamais (Jamais 3) (2017)

Pocket Jeunesse Poche 3447, Mark Robson: Vulcain (L’oeil du dragon 1) (Dragon Orb 1:  Firestorm, 2008)

Pocket Jeunesse Poche 3448, Mark Robson: Souffle d’ombre (L’oeil du dragon 2) (Dragon Orb 2:  Shadow, 2008)

Pocket Jeunesse Poche 3453, Veronica Roth: Divergente raconté par Quatre (Divergente HS) (Four: A Divergent Collection, 2014)

 

Points 2156, Cormac McCarthy: La Route (The Road, 2006)

 

Pulp Factory, Jean-Christophe Gapdy: Un cerveau d’Yttrium (2021)

 

Pygmalion Fantasy , John Lang: A l’Aventure, Compagnons ! (Le Donjon de Naheulbeuk 0) (2013)

 

Rageot, Agnès Laroche: Prunelle, sorcière rebelle (2021)

 

Rivière Blanche 2195, Philippe Morineau: Les Concepteurs de Destinées (Uchronomicon 1) (2021)

Rivière Blanche F097, E.C. Tubb: Enfants de la Terre (Dumarest 33) (Child of Earth, 2008)

Rivière Blanche N141, Frank Schildiner: Le Pays de l’éternelle nuit (Les Chasseurs de Vampires de Napoléon 3) (The Land of Everlasting Gloom, 2020)

 

Robert Laffont Ailleurs & Demain , Frank Herbert: Dune (Dune, 1965)

Robert Laffont Pavillons Poche, Margaret Atwood: La Servante écarlate (The Handmaid’s Tale, 1986)

 

Sarbacane, Alexis Brocas: La Honte de la galaxie

 

Seuil Jeunesse, Thomas Harding: 2050, une histoire du futur (?, ?)

Seuil Jeunesse, Michelle Harrison: Une pincée de magie (Pinch of Magic 1:  A Pinch of Magic, 2019)

 

Sharon Kena, Angie L. Deryckère: Le Sacrifice (Danvers 3)

Sharon Kena, Pierrette Lavallée: Ikko (Métas Ghost 6)

Sharon Kena, Aurélie Lavallée: La Pénitence du Loup (Les Loups de Wolfgang 2)

 

Terre de Brume Terres Fantastiques, John Flanders: Par-delà les Sept Mers…

 

Vendémiaire, Anne Besson: Les Pouvoirs de l’enchantement (essai)

FEBRUARIE

Actes Sud Exofictions: Mohammad Rabie : Trois saisons en enfer

Actes Sud Babel : Eugène Zamiatine : Nous (My, 1920/1988)

 

ActuSF Bad Wolf: Damien Snyers : Ex Dei (2021)

ActuSF Les Trois Souhaits: Karim Berrouka : Le Jour où l’humanité a niqué la Fantasy (2021)

ActuSF Les Trois Souhaits: Katia Lanero Zamora : La Machine (2021)

 

Albin Michel Imaginaire: Nick Harkaway : Gnomon 1 ( 1-1) (Gnomon, 2017)

Albin Michel : Stephen King : Si ça saigne (If it Bleeds, 2020)

 

Alter Real : Seanan McGuire : Souffle du Ragnarok (InCryptid 3) (InCryptid 3: Half-Off Ragnarok, 2014)

Alter Real : Vanessa Altmeyer : Le Foyer de cendres (Forthill 1) (2021)

Alter Real : Annabel Chase : Une Furie en ville (Bureau Fédéral de la Magie 1) (Federal Bureau of Magic Cozy Mystery 1: Great Balls of Fury, 2019)

 

Archipoche: Dean R. Koontz : L’Escalier du diable (Jane Hawk 3) (The Crooked Staircase, 2018)

 

Bragelonne : James Lovegrove : Sherlock Holmes et les monstruosités du Miskatonic (Les Dossiers Cthulhu 2) (Cthulhu Casebooks 2: Sherlock Holmes and the Miskatonic Monstrosities, 2017)

Bragelonne : Pierre Pevel : L’Adversaire (Haut-Royaume 4) (2020)

Bragelonne : Jack Whyte : Le Chant d’Excalibur (Les Chroniques de Camulod 2) (The Camulod Chronicles 2: The Singing Sword, 1993)

Bragelonne : Benjamin Lupu : Le Grand Jeu (2021)

Bragelonne : Trudi Canavan : La Malédiction du Créateur (La loi du millénaire 4) (Millennium’s Rule 4: Maker’s Curse, 2020)

Bragelonne : Thomas Scott : L’Horreur de Kill Creek (Kill Creek, 2017)

Bragelonne Poche:  L’Odieux Connard : Game of Trolls – Une parodie (2019)

Bragelonne Poche: Victor Fleury : L’Empire électrique (2017)

Bragelonne Poche: Adam Nevill : Personne ne sort d’ici vivant (No One Gets Out Alive, 2014)

Bragelonne Poche: Clive Barker : Hellraiser (The Hellbound Heart, 1986)

 

Chat Noir : Dawn Kurtagich : Les Brumes affamées (Teeth in the Mist, 2019)

Chat Noir : Caitlin Starling : Secrets empoisonnés – Yellow Jessamine (Yellow Jessamine, 2020)

 

See Also
Aparițiile editoriale de gen din Franța

Fleuve Editions Outre-Fleuve : Christophe Misraki : La Prophétie de l’arbre (Pandaemon 1)

 

Gallimard Folio SF 271 : Alain Damasio : La Horde du contrevent (2004)

Gallimard Folio SF 350 : Alain Damasio : La Zone du dehors (1999)

Gallimard Folio SF 474 : Alain Damasio : Aucun souvenir assez solide (2012)

Gallimard Folio SF 674 : Alain Damasio : Les Furtifs (2019)

Gallimard Folio SF 675 : Michael Roch : Le Livre Jaune (2019)

Gallimard Folio SF 676 : Pierre Alféri : Hors sol ( 2018)

 

Gallimard Jeunesse : Angie Sage : La Révolte des dragons (Rise of the Dragons 1: Rise of the Dragons, 2019)

Gallimard Jeunesse Pôle Fiction 172 : Cornelia Funke : Le Fil d’or (Reckless 3) (Das goldene Garn, 2015)

Gallimard Jeunesse Folio Junior 1901 : Jules Verne : Voyage au centre de la Terre (abrégé) (1864)

Gallimard Jeunesse Folio Junior 1612 : Derek Landy : Skully Fourbery contre les sans-visage (Skully Fourbery 3) (Skulduggery Pleasant 3: The Faceless Ones, 2009) (réimp)

 

J’ai Lu  13109 : Samantha Shannon : Le Prieuré de l’Oranger (The Priory of the Orange Tree, 2019)

J’ai Lu  13127 : Jack Vance : Nouvelles Tome 1 (2019)

J’ai Lu Nouveaux Millénaires : N.K. Jemisin : Genèse de la cité (Mégapoles 1) (The Great Cities Trilogy 1: The City We Became, 2020)

J’ai Lu Eve Dallas : Nora Roberts : Démence du crime (Lieutenant Eve Dallas 35) (Eve Dallas 35: Delusion in Death, 2012)

J’ai Lu Eve Dallas : Nora Roberts : Préméditation du crime (Lieutenant Eve Dallas 36) (Eve Dallas 36: Calculated in Death, 2013)

J’ai Lu Eve Dallas : Nora Roberts : Insolence du crime (Lieutenant Eve Dallas 37) (Eve Dallas 37: Thankless in Death, 2013)

J’ai Lu Eve Dallas : Nora Roberts : Crimes pour vendetta (Lieutenant Eve Dallas 49) (Eve Dallas 49: Vendetta in Death, 2019)

 

La Volte : Jeff Noon : Un Homme d’ombre (John Nyquist 1) (A Man of Shadows, 2017)

 

L’Atalante La Dentelle du Cygne: Orson Scott Card : Le Compagnon (Alvin le Faiseur 4) (The Tales of Alvin Maker. Alvin Journeyman, 1995)

L’Atalante La Dentelle du Cygne: John Scalzi : La Dernière Emperox (L’Interdépendance 3) (Interdependency 3: The Last Emperox, 2020)

L’Atalante La Dentelle du Cygne: Jean-Claude Dunyach : L’Empire du Troll (2021)

 

Le Bélial’ : Ada Palmer : La Volonté de se battre (Terra Ignota 3: The Will to Battle, 2017)

Le Bélial’ Une heure-lumière 28 : Nancy Kress : La Fontaine des âges (Fountain of Age, 2007)

 

Le Livre de Poche Imaginaire 36017 : Samantha Bailly : Oraisons – L’Intégrale (2013)

Le Livre de Poche Imaginaire 36018 : Victor Fleury : La Prêtresse esclave (La Croisade éternelle 1) (2019)

Le Livre de Poche Imaginaire 36016 : Stephen King & Richard Chizmar : La Plume magique de Gwendy (Gwendy’s Magic Feather, 2019)

 

Le Livre de Poche Jeunesse: Claude Merle : Le sommeil des immortels (Les Secrets de l’Olympe 2) (2018)

Le Livre de Poche Jeunesse: Madeleine Féret-Fleury & Marushka Hullot-Guiot : Cassandre (Ready 1) (2018)

Le Livre de Poche Jeunesse: Madeleine Féret-Fleury & Marushka Hullot-Guiot : Elijah (Ready 2) (2018)

 

Le Passager Clandestin Dyschroniques : William Lindsay Gresham : Le Peuple du Grand Chariot (The Star Gypsies, 1953)

 

Les Moutons Electrique Bibliothèque Voltaïque : Basile Cendre : La Descente ou la chute (2021)

Les Moutons Electrique Bibliothèque Voltaïque : Elisabeth Vonarburg : Tiranael Intégrale 1 (Les Rêves de la mer (1996) + Le Jeu de la perfection (1997) + Mon frère l’ombre (1997))

Les Moutons Electrique Bibliothèque Voltaïque : Elisabeth Vonarburg : Tiranael Intégrale 2 (L’Autre rivage (1997) + La Mer alliée avec le soleil (1997) + Contes de Tiranael (1994))

Les Moutons Electrique Helios : J.J. Amaworo Wilson : Les Dévastés

 

Livresque : Noémie Vernier : L’Envol (Embrasements 1)

Livresque : Gaya Tameron : Préambule : Les Secrets de l’au-delà (Kontrolleuse 1)

Livresque : S.R. Cosset : Arkana

 

Lumen : Katharine McGee : Sa Majesté (American Royals 2) (American Royals 2: Magesty, 2020)

 

Michel Lafon : Chris Colfer : Une histoire de sorcellerie 2 (Tale of Magic 2: A Tale of Witchcraft…, 2020)

Michel Lafon Poche : Alexiane de Lys : La Destinée de Lomé (Le Secret de Lomé 3, 2019)

Michel Lafon Poche : Danielle Rollins : Destins volés (Nos passés imparfaits 1) (Dark Stars 1: Stolen Time, 2019)

 

Milady Poche: H.V. Gavriel : Double Impact (Magik 2) (2021)

Milady Poche: Alexandra Ivy : Ulric (Les Gardiens de l’Eternité  15) (Guardians of Eternity 15: Conquer the Darkness, 2019)

Milady Poche: Christina Henry : Black Spring (Black Wings 7) (Black Wings 7: Black Spring, 2014)

 

Mnémos Hélios: Pierre Grimbert : Crochenuit (Gonelore 5) (2018)

Mnémos Hélios: Pierre Grimbert : Nejabeth (Gonelore 4) (2015)

Mnémos : Sylviane & Bruno Corgiat & Lecigne : Le Jeu de la Trame (2017)

Mnémos : Vincent Tassy : Diamants (2021)

 

MxM : R. Cooper : Guide pour briller aux yeux d’une fée au cœur brisé (Bestiaire amoureux 5) (Being(s) in Love 5: The Firebird and Other Stories, 2016)

MxM : Garrett Leigh : Cœurs destinés (Un Lien invisible 1) (Fated Hearts, 2020)

MxM : Hailey Turner : Sur les ailes de la guerre (Dette de sang 5) (Soulbound 5: On the Wings of War, 2020)

 

Nutty Ship : Laetitia Laosakoune : Second Youth (Andhon Island)

 

Plume Blanche : Lena Jomahé : Les Bracelets rouges (Headline)

 

Pocket SF 5632 : David Eddings : La Cité occulte (Trilogie des Périls 3) (The Hidden City, 5632) (réimp)

Pocket SF 7280 : Terry Pratchett : La Couronne du berger (Les Annales du Disque Monde ) (The Shepherd’s Crown, 2015)

Pocket SF 7297 : David Eddings : La Belgariade Intégrale 2 (La Belgariade ) (2021)

Pocket SF 7306 : Gilberto Villarroel : Cochrane vs Cthulhu (Cochrane vs Cthulhu, 2017)

Pocket SW 177 : Claudia Gray : Leia, Princesse d’Alderaan (Journey to Star Wars: The Last Jedi: Leia, Princess of Alderaan, 2017)

 

Pocket Jeunesse : Cassandra Clare : La Chaîne d’or (The Mortal Instruments : Les Dernières Heures 1) (Last Hours 1: Chain of Gold, 2019)

Pocket Jeunesse Poche 3357 : Carina Rozenfeld : La Baie aux arcs-en-ciel (L’Héritier des Draconis 3) (2018)

Pocket Jeunesse Poche 3395 : Neal Shusterman : La Faucheuse (La Faucheuse 1) (Scythe, 2016)

Pocket Jeunesse Poche 3351 : James Dashner : La Révolution (Le Jeu du Maître 2) (Morality Doctrine 2: The Rule of Thoughts, 2014)

 

Pygmalion : Guillermo Del Toro & Chuck Hogan : Les Avides (Les Dossiers Blackwood 1) (Blackwood Tapes: The Hollow Ones, 2020)

 

Rivière Blanche 2196 : Nicolas Bouchard : Le Temple du Milieu (2021)

Rivière Blanche HS75 : Dominique Besnard : Extravagances (2021)

Rivière Blanche N142 : Pierre Farlan : Perceval Hardy et le Souvenir Disparu (2021)

 

Rageot : Adrien Tomas : Dragons et mécanismes (2021)

Rageot Poche : Shea Ernshaw : The Wicked Deep (The Wicked Deep, 2018)

Rageot Poche: Pierre Bottero : Les Âmes croisées (2010)

 

Sharon Kena : Angie L. Deryckère : Jade (Danvers 4)

Sharon Kena : Lola T. : L’Obscurité du passé (Par le sang 1)

 

Terre de Brume : Peter Saxon : Les Vampires du Finistère (The Vampires of Finistere, 1970)

 

Ynnis : Mary Stewart : Mary et la fleur de la sorcière (Le Balai Magique) (The Little Broomstick, 1971)

Ynnis : Lois H. Gresh : Les Psychoses neurales (Sherlock Holmes vs. Cthulhu 2: The Adventure of the Neural Psychoses, 2018)

What's Your Reaction?
Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

© 2021 Revista SFF Gazeta SF. All Rights Reserved.

Scroll To Top