Now Reading
Aparițiile SF&F anunțate pentru luna mai de editurile și colecțiile franceze specializate

Aparițiile SF&F anunțate pentru luna mai de editurile și colecțiile franceze specializate

aparitii-mai-franta

Formatul este Editura/ Autorul/Titlul (ediția princeps)

 

Actes Sud Babel

Ezekiel Boone – Infestation ( 2) (The Hatching 2: Skitter, 2016)

Carlos Ruiz Zafón – Les Lumières de septembre (Le prince de la brume 3) (Las Luces de septiembre, 1995)

Actes Sud Exofiction

Julia Von Lucadou – Sauter des gratte-ciel (Die Hochhausspringerin, 2018)

 

ActuSF Graphic

Nnedi Okorafor – La Fille aux mains magiques (The Girl with the Magic Hands, 2016)

ActuSF Hélios

Ellen Kushner – A la pointe de l’épée (Swordpoint, 1987)

ActuSF Maison d’Ailleurs

Frédéric Jaccaud – Universal Monsters

ActuSF Perles d’épice

Ellen Kushner – Thomas le Rimeur (Thomas the Rhymer, 1990)

ActuSF NAOS

Floriane Impala – La Brigade du surnaturel (BMS 1)

Nnedi Okorafor – Binti 2

Quand est-ce qu’on lit ?

Nicolas Le Breton – Une lampe mystérieuse (La Lampe des Siècles 1) (2021)

Quand est-ce qu’on lit ?

Gaëlle Giroulet – Le Masque romain (La Lampe des Siècles 2) (2021)

 

Albin Michel Imaginaire

Tom Sweterlitsch – Demain et le jour d’après (Tomorrow and Tomorrow, 2014)

 

Alter Real

Marylise – Trahison (Saraya 3)

Myrtille Bastard – Le Souffle de la déesse (Ahni 3)

Angie Fox – La Famille maudite (Verity Long 4) (Southern Ghost Hunter Mysteries 4: Deader Homes and Gardens, 2016)

 

Au Diable Vauvert

James Morrow – Lazare attend (??, ??)

China Miéville – Lombres (Un Lun Dun, 2007)

 

Bayard Jeunesse

S.J. Kincaid – Le Dernier Tyran (Diabolic 3) (Diabolic 3: The Nemesis, 2020)

Joseph Delaney – Frère Wulf (L’Enlèvement de l’Epouvanteur 1) (Spook’s Apprentice: Brother Wulf 1: Brother Wulf, 2020)

Bayard Jeunesse Poche

Malika Ferdjoukh – Le Mystère de Greenwood (2021)

 

Black Library France Warhammer 40 000

Guy Haley – L’Ombre de Sanguinius (Darkness in the Blood, 2020)

Black Library France Warhammer 40 000

Gav Thorpe – Equipe d’extermination (??, ??)

Black Library France Warhammer 40 000

Sandy Mitchell – La Fine Fleur des armées de l’Empereur (??, ??)

Black Library France Warhammer Adventures

Cavan Scott – La Peste de Nurglings (Les Galaxies distordues 5) (Warped Galaxies 5: Plague of the Nurglings, 2021)

Black Library France Warhammer Adventures

Tom Huddleston – La Forteresse des fantômes (Realm Quest 5: Fortress of Ghosts, 2021)

 

Bragelonne

William Goldman – Princess Bride (Princess Bride, 1973)

Olivier Taveau – Cathare 1198 (2021)

Robert Jordan – Le Poignard des rêves (La roue du temps 11) (Wheel of Time 11: Knife of Dreams, 2005)

Nicolas Texier – Les Limbes sanglants (2021)

Bragelonne Poche

A.G. Riddle – Le Fléau Atlantis (Atlantis 2) (Origin Mystery 2: The Atlantis Plague, 2013)

Simon Scarrow – L’Aigle de la légion (Les Aigles de l’Empire 1) (Eagles of the Empire 1: Under the Eagle, 2000)

Michael Marshall – Les Morts solitaires (Les Hommes de paille 2) (The Uprigth Man / The Lonely Dead, 2004)

Silène Edgar – Fortune Cookies (2014)

Graham Masterton – Le Portrait du mal (Family Portrait, 1985)

 

De Saxus

Samantha Shannon – L’Ordre des Mimes (relié + broché) (The Bone Season 2) (The Bone Season 2: The Mime Order, 2015)

 

Editions Léha

Steven Erikson – Le Souffle du moissonneur (Le Livre des martyrs 7) (Malazan Book of the Fallen 7: Reaper’s Gale, 2007)

Philippe Tessier – Polaris, Point Nemo (??)

 

Gallimard Folio SF

Katherine Arden – La Fille dans la tour (Winternight Trilogy 2: The Girl in the Tower, 2017)

George Orwell – 1984 (1984, 1949)

Jean-Philippe Jaworski – Curée chaude (Rois du monde 4) (2020)

 

Gallimard Jeunesse

Karine Martins – L’Affaire Prometheus (Ceux qui ne peuvent pas mourir 2) (2021)

Sebastien de Castell – Hors-la-loi (L’Anti-magicien 6) (Spellslinger 6: Crownbreaker, 2019)

Gallimard Jeunesse Pôle Fiction 178

Sebastien de Castell – L’Ombre au noir (L’Anti-magicien 2) (Spellslinger 2: Shadowblack, 2017)

Laini Taylor – La Muse des cauchemars (Le Faiseur de rêves 2) (Strange the Dreamer 2: Muse of Nightmares, 2018)

Gallimard Jeunesse Folio Junior 1693

Italo Calvino – Le Baron perché (Il Barone rampante, 1954)

Gallimard Jeunesse Folio Junior 1905

Walter Moers – La Cité des livres qui rêvent (Die Stadt der träumenden Bücher, 2004)

 

J’ai Lu

André Dhôtel – Le Pays où on n’arrive jamais (1955) (réimp)

Naomi Novik – La Fileuse d’argent (Spinning Silver, 2018)

Nora Roberts – Crime en lettres d’or (Lieutenant Eve Dallas 50) (Eve Dallas 50: Golden in Death, 2020)

J’ai Lu  Semi-Poche Imaginaire

George R.R. Martin – Feu et Sang – Intégrale (Targaryen History 1: Fire and Blood, 2018)

J’ai Lu Nouveaux Millénaires

Blake Crouch – Recursion (Recursion, 2019)

J’ai Lu Young Adult

Jennifer L. Armentrout – Ultime Soupir (Dark Elements 3) (Dark Elements 3: Every Last Breath, 2015)

Dylan Farrow – Silence (Hush, 2020)

 

J’ai Lu Librio 66

Jules Verne – Les Forceurs de blocus (1865)

Edgar Allan Poe – Le Scarabée d’or suivi de La lettre volée (1995)

Collectif – Les Monstres et l’humain (2016)

 

Le Bélial’ Une heure-lumière 30

Ken Liu – Toutes les saveurs (All the Flavors, 2012)

Le Bélial’ Une heure-lumière 31

Greg Egan – A dos de crocodile (Riding the Crocodile, 2005)

Le Bélial’ Une heure-lumière HS2021

Collectif – Hors-série 2021 (2021)

 

Le Livre de Poche Classiques

Gustave Flaubert – Salammbô (1862)

Kenneth Grahame – Le Vent dans les saules (The Wind in the Willows, 1908)

 

Le Livre de Poche

Clément Bouhélier – Une cité en flammes (Olangar 2, 2020)

Dmitry Glukhovsky – Nouvelles de la mère patrie (Рассказы о Родине, 2010)

Ursula K. Le Guin – Aux douze vents du monde (The Wind’s Twelve Quarters, 1975)

Le Livre de Poche Moyen Format

Brandon Sanderson – Astrevise (Skyward 2) (Defiant 2: Starsight, 2019)

 

Le Livre de Poche Jeunesse

Harriet Muncaster – Mirabelle enfreint les règles (Mirabelle 2) (Mirabelle 2: Mirabelle Breaks the Rules, 2021)

Olivier Gay – La Menace (Le Noir est ma couleur 2) (2014)

 

Le Passager Clandestin, Dyschroniques

Norman Spinrad – Continent perdu (Lost Continent, 1970) (réimp.)

Le Passager Clandestin, Dyschroniques

Steven Saylor – Insecticide (Insecticide, 1986)

 

Les Moutons Electriques

Kim Stanley Robinson – Lisière du Pacifique (Pacific Edge, 1990)

 

Les Moutons Electriques Hélios

Michel Jeury – L’Univers-ombre (1979/1987)

Pierre Pelot – Transit (1977)

 

Livresque 100% Fantastique

Gaya Tameron – L’Œil du Diable 3 (2021)

Lyn A. Lewis – Sacrifiée (Passeuse d’âme 3) (2021)

/Marie-Laure Junier – Le Testament de Telmara (2021)

 

Milady Poche

Christine Feehan – Rio (Léopards 1) (Leopard 1: The Awakening, 2002)

Patricia Briggs – L’Empreinte de la fumée (Mercy Thompson 12) (Mercedes Thompson 12: Smoke Bitten, 2020)

Milady Poche

J.R. Ward – Le Renégat (Les Prisonniers de la dague noire 1) (Black Dagger Brotherhood: Prison Camp 1: The Jackal, 2020)

 

Mnémos

Collectif – Et si Napoléon…

Mnémos Hélios

Adrien Tomas – Le Royaume brisé (Le Chant des épines 3) (2018)

Mnémos Icares

Adrien Tomas – Notre-Dame des loups (2014)

Mnémos Icares

Tad Williams – La Légende du noble chat Piste-fouet (Tailchaser’s Song, 1985)

Mnémos MU

Amal El-Mohtar & Max Gladstone    Les Oiseaux du Temps (This How you Lose the Time War, 2019)

 

Nestiveqnen

Paul-Martin Gal – Ainsi parle le dernier homme (recueil)

 

Pocket  17715

Dan Simmons – Les Larmes d’Icare (Phases of Gravity, 1989)

Pocket SF 7289

Mike Brooks – Dark Run (Dark Run, 2015)

Pocket SF 7307

Romain Benassaya – Les Naufragés de Velloa (2019)

 

Pocket Jeunesse Grand Format GF

James Dashner – Le destin de Newt (Le Labyrinthe 6) (Maze Runner 6: Crank Palace, 2020)

Pocket Jeunesse Grand Format GF

Soman Chainani – Un seul véritable roi (L’école du Bien et du Mal 6) (School for Good and Evil 6: One True King, 2020)

Pocket Jeunesse Grand Format GF

Margaret Owen – Le Faucon infidèle (La Miséricorde des Crow 2) (Merciful Crow 2: The Faithless Hawk, 2020)

Pocket Jeunesse Grand Format GF

Erin Hunter – La Menace des ombres (Bravelands 4) (Bravelands 4: Shifting Shadows, 2019)

Pocket Jeunesse Grand Format GF

Marie Reppelin – La Carte des Confins (La Carte des Confins 1) (2021)

Pocket Jeunesse Poche 3256

Victor Dixen – Phobos 3 (Phobos 3) (2016)

Pocket Jeunesse Poche 3306

James Dashner – La Braise (Avant le Labyrinthe 2) (Maze Runner Prequels 2: The Fever Code, 2016)

Pocket Jeunesse Poche 3454

George Orwell – La Ferme des animaux (Animal Farm, 1945)

 

Rebelle

Alejandro Valdivia – Rêves d’acier (Dames sans cavaliers 2)

Rebelle

Karine Marcé – I Dreamer 3

 

Reine-Beaux

Karine Vitelli – Les Ailes du pouvoir (Iridium 2) (2021)

 

Rivière Blanche 2199

Oksana & Gil Prou – Le Festin de Tisiphone (2021)

Rivière Blanche F098

Jean-Pierre Laigle – Dimension Jean-Pierre Laigle (2021)

Rivière Blanche N145

Jean Innocenti – Nuit rauque (2021)

 

Scrineo jeunesse

Aurélie Wellenstein – Le Désert des couleurs (2021)

Scrineo jeunesse

Daniel Mat – Le Troisième Exode

 

Ynnis Editions

Shigeru Kayama – Godzilla (??, ??)

 

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

© 2021 Revista SFF Gazeta SF. All Rights Reserved.

Scroll To Top